Parametry transformatora - co należy wiedzieć?
Zgodnie z definicją transformatory są urządzeniami elektrycznymi których głównym zadaniem jest przenoszenie energii elektrycznej prądu przemiennego wykorzystując metodę indukcji. Prąd przenoszony jest z jednego obwodu elektrycznego względem drugiego obwodu elektrycznego zachowując podczas tego stałą częstotliwość. W zależności od rodzaju transformatora, podczas tego procesu napięcie elektryczne może ulec zmianie.
Na jakie parametry transformatora trzeba zwrócić uwagę?
Na rynku istnieje wiele rodzajów transformatorów, różniących się przede wszystkim parametrami i zastosowaniem. Najczęściej wykorzystywane są:
- Autotransformatory wysokich napięć – wykorzystywane są w miejscach, gdzie napięcie przesyłowe jest zmienne,
- Transformatory blokowe – stosowane w elektrowniach w celu podniesienia napięcia produkowanego prądu i dopasowania go do napięcia z sieci,
- Transformatory sieciowe mocy – wykorzystywane do transformacji napięć przesyłowych i napięcia dosyłowego w rozdzielniach elektrycznych. Niektóre z tych transformatorów wyposażone są dodatkowo w odczepy na niskie napięcia.
Transformatory różnią się również takim parametrem jak moc znamionowa. Wyróżnia się trzy główne grupy napięciowe: transformatory o mocy mniejszej niż 1600 KVA, transformatory o mocy większej niż 1600 KWA oraz transformatory o mocy przekraczającej 100 MVA albo urządzenie o napięciu górnym równym bądź większym niż 220 kV.
Ze względu na budowę możemy wyróżnić transformatory suche i olejowe. Te dwa rodzaje transformatorów różnią się przede wszystkim zastosowaniem oraz sposobem chłodzenia. Transformatory suche stosuje się zazwyczaj do mniejszych mocy i specjalnych zastosowań. Składają się z rdzenia i uzwojeń znajdujących się w żywicznej zalewie lub w powietrzu. Wykorzystywane wszędzie tam, gdzie występują zwiększone normy bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Transformatory olejowe sprawdzają się świetnie w sieciach rozdzielczych, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku.
Ważnym parametrem transformatorów jest ich sprawność. Jest to stosunek mocy czynnej wydawanej do mocy czynnej pobieranej, obliczany za pomocą wzorów. Równie istotne jest napięcie zwarcia transformatora. Decydując się na zmianę instalacji lub montaż transformatorów, najlepiej zlecić tę pracę specjalistom w tej dziedzinie, którzy nie tylko doradzą odpowiedni rodzaj transformatora, ale szybko i bezproblemowo zamontują go wraz z całą instalacją.